IMG_20141026_163847

Türk kadınları makyajda sonbahar gibiler

HALE CEYLAN BARLAS

Geçtiğimiz hafta Deborah Milano’nun davetlisi olarak İstanbul’a gelen Luca Mannucci ile tanışma fırsatı yakaladım. Görüp görebileceğiniz en şeker adamlardan biri. Dost canlısı… Ne sorsanız her şeye hiç sıkılmadan cevap veriyor. İşinde de o kadar usta ki, makyajda ne tip bir kadın olduğunuzu şıp diye söyleyiveriyor J

Luca,  Monaco Prensesi Charlene ve ‘çılgın babaanne’ Tina Turner’ın make up artisti.

DSC_7291DSC_7309DSC_7190
Mannucci’yle Ortaköy House Cafe’de buluştuk. Ancak içiniz rahat olsun, Türk kadınlarıyla ilgili çok güzel şeyler söyledi! Kadınların makyajda ilkbahar, kış, sonbahar ve yaz olmak üzere mevsimlere ayrıldığını belirten Luca Mannucci, Türk kadınlarının saç, yüz ve göz rengi nedeniyle ‘sonbahar’ kadını olduğuna da dikkat çekti. İşte ‘10-15 yıl önce daha koyu makyajlar yapılırken şimdi Türk kadınları Avrupalı makyaj yapıyor. Türk kadınlarını gerçekten çok güzel buluyorum. Türk kadınlarının yüzlerinde daha önce hiçbir yerde rastlamadığım bir gurur duygusu ve keskin zeka gördüm’ diyen Luca Mannucci’den makyajla ilgili önemli tüyolar…

 • Kadınlar makyajda 4 mevsime ayrılıyor. Bunu neye göre belirliyorsunuz?
  Kadınların saç, göz ve ten renklerine göre…
 •  O zaman hemen öğrenelim. İlk olarak ilkbahar kadınından başlayalım.
  İlkbahar kadınının cildi açık altın tonlarında, gözleri açık mavi, yeşil ya da ela, saçları ise altın sarısı, bakır tonlarında, açık kahve ya da İrlanda kızıl oluyor.
  Bu kategoriye giren kadınlar makyajda ve kıyafette fildişi, krem, bej, somon pembe, su yeşili, mavi, turkuaz, sarı, mimoza ve tütün kahvesi renklerini tercih etmeli.
 • Yaz kadını?
  Cildi açık pembe, gözleri gri, açık mavi, saçları ise platin sarı, küllü sarı, açık kahve ya da gri oluyor. Makyaj ve kıyafet renkleri ise beyaz, platin, gümüş, mavi, siyah, şeker pembe, çilek kırmızısı…
 • Sonbahar?
  Cilt koyu ten, açık altın tonları. Gözler kahverengi ya da koyu yeşil. Saç kahverengi, bakır kahve ya da koyu kızıl. Makyaj ve kıyafet renkleri, krem, fildişi, fındık kahvesi, bronz, turuncu, altın sarısı, hardal sarısı, safran, yeşil, koyu yeşil, kahverengi, alev kırmızısı, mor.
 • Kış kadını?
  Cilt açık pembe, açık ya da koyu buğday. Gözleri koyu kahve, siyah ya da mavi. Saçları ise koyu kahve, küllü kahve, mor kızıl. Makyajda ve kıyafette tercih etmeleri gereken renkler ise beyaz, platin, mavi, siyah, menekşe, koyu kahve, tavus kuşu yeşili, siyah, yakut kırmızısı, fuşya, ametist.
 • O halde ben tam bir kış kadınıyım…
  Evet koyu kış hatta… Pamuk Prenses’sin yani J
 • DD cream modelSon olarak, peki Türk kadının makyaj stili hakkında neler söyleyebilirsiniz?
  Birkaç kez İstanbul’a geldim, en son birkaç sene önce bir yılbaşı partisi için oradaydım. Ama yine de ülkeyi çok iyi bildiğimi söyleyemem, bir de başkenti biliyorum: hem batı hem de doğu kültürünü içinde barındırma şeklinde son derece büyülü ve gizemli bir şeyler var. Aslında bu ikiliği Türk kadınlarında da görüyorsunuz. Bu da sizi eşsiz yapan şey.
  İki farklı stil varmış gibi görünümünüz var. Yani modern İstanbul’da genç kadınların Batı’daki en yeni görünüm ve stilleri uyguladığını görüyorum, ama daha eski mahallelerde klasik Akdeniz tarzı hala hüküm sürüyormuş gibisiniz.

Saçlarımız hakkında da bir yorumunuz var mı?

 • Bence Türk kadınları saçlarına büyük özen gösteriyorlar ve daha dramatik bir etki için bakır gölgeler eklemekten hoşlandıkları izlemini aldım. Antik Trakyalı asilleri andıran açık tenle dumanlı gözler ve genellikle kalın siyah kaşların yarattığı kontrasta bayılıyorum. Özellikle eski mahallelerde, hem genç hem yaşlı birçok kadının başörtüsü taktığını gördüm, ama kaşlarına bakarak saçlarının koyu kahve veya siyah olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Bu kadınların çarpıcı hatları belirgin biçimde Araplara benziyordu ve inanılmaz gizemli görünüyorlardı. Bütün olarak baktığımızda diyebilirim ki Türk kadınının stili daha modern ve özgür olsa da, kesinlikle Akdeniz. Yine de, Türk kadınlarının yüzlerinde daha önce hiçbir yerde rastlamadığım bir gurur duygusu, keskin bir zeka ve merak gördüm.

 

MANNUCI’DEN TÜRK KADINLARINA ÖNERİLER

   • ABSOLUTE LASTING LIQUID LIPSTICK_08Açık tonlarda göz farı ve kalem kullanmayın.
   • Allık hafif şeftali tonlarında olmalı, elmacık kemiklere gül pembesi kullanabilirsiniz.
   • Bana göre bir kadın için en önemli makyaj malzemesi ruj. Rujsuz sokağa çıkmayın ve mutlaka bir siyah kalem çekin.
   • Parlak kırmızı ruj hiç şüphesiz hiçbir Akdenizli kadının olmazsa olmaz tek ürünü.
   • Fondöteni çok fazla kullanmayın. Tüm yüze en fazla 2 damla.
   • Sarışınlar için makyaj biraz daha uğraştırıcıdır. Bazı beyaz tenli ve çilli açık kumrallar doğal ışıklarını vurgulayan narin pastel tonlarla harika görünürler. Mercan, somon rengi ve doğal bej yanaklar ve dudaklar için mükemmeldir.
   • Fondöteni cilt tipinizden koyu seçmeyin.
   • Bu senenin trendi grafik eyeliner çizgileri. Kaşlarda çok belirgin biçimlendirme görüyoruz. Dudaklarda ise mor, koyu menekşe ya da koyu şarap rengini görüyoruz. Tırnaklarda yoğun, ışıltılı renkler.

İDEAL YÜZ NASIL OLMALI

  • ABSOLUTE LASTING LIQUID LSTICK MODELİdeal yüz oval olmalı, Botticelli tablosundaki bir kadın gibi… Oval yüzler mükemmeldir çünkü özellikle genç kadınlarda, neredeyse her makyaj stiline uyar.
  • Yuvarlak yüzlerin genelde daha az belirgin elmacık ve çene kemikleri var. Bu nedenle daha heykel etkisi verebilmek için mat bronzlaştırıcılar kullanmak gerekir. En iyi etki için, alına, çene kemiğinin alt kısmına ve çene hattı boyunca biraz bronzlaştırıcı pudra sürebilirsiniz. Sonra fırça yardımıyla çene kemiğinden şakaklara doğru yukarı hareketlerle yayın. Genellikle yuvarlak yüzlü kadınlara daha koyu tonlarda saç rengi tercih etmeleri ve düz ya da dağınık bob kesimle veya ideal olarak omuz hizasında kullanmalarını tavsiye ederim.
  • Yuvarlak yüze sahip kadınlar aşırı kavisli kaşlardan kaçınmalıdır.
  • Köşeli yüzlerin genellikle biraz yumuşatılması gerekir. Çok koyu tonda bronzlaştırıcılar genel olarak hoş görünmezler ve soğuk tonlar da hatları sertleştirir. Allık fırçasını elmacık kemikleri üzerinde yukarı doğru hareket ettirmeden döndürün. Köşeli çeneyi gizlemek için size bir hile: Yumuşak, yuvarlak bir yay çizmek otomatik olarak çenenin daha yumuşak görünmesini sağlayacaktır. Kaşlar nazikçe köşeli veya kıvrımlı olmalı.
  • Kalp şeklinde yüze sahip kadınların genelde biraz daha köşeli bir çenesi vardır ve renkleri çok dikkatli kullanmaları gerekir. Makyajları çok açık olmalıdır, yoksa küçük bir yüzü ezebilir. En hoş görünecek saç stili hafif yuvarlak kesimlerdir. Dikkatleri sivri çeneden başka bir yere çekmek için gözlere daha ağır bir makyaj yapılabilir.