nike2

Koşmak fiziği de ruhu da forma sokuyor

Nisan Yılmaz

Trend, moda deyince illa kıyafet ya da kozmetik akla gelecek değil ya! Sporun da bir trendi var. Bugün size son zamanların en popüler sporu koşudan bahsedeceğim…

İster kendi başınıza yapın isterseniz her hafta aynı gün ve aynı saatte buluşan topluluklardan biriyle… “Ben yapamam, hayatta başaramam” demeyin. Kimler yapıyor, inanamazsınız! Yaşınız kaç olursa olsun çıkın sokağa ve başlayın…

İnanın bir daha vazgeçemeyeceksiniz…

Yaklaşık altı aydır haftada en az bir gün olmak üzere düzenli koşuyorum… Biri bana yıllar önce gelip de “37 yaşında koşmaya başlayacaksın, 12 km’ye kadar koşacaksın” dese benimle dalga geçtiğini düşünüp bir daha o kişinin yüzünü görmek dahi istemezdim! Ama oldu, kendime hedef bile koydum: Yarı maraton koşmak istiyorum, yani 21 km. Bunu başardıktan sonra belki daha fazlasını da isterim, kim bilir?

Koşmanın bu kadar güzel bir spor olduğunu sadece ben değil, pek çok kişi keşfetmiş olacak ki bugün İstanbul’da sahile indiğinizde koşan pek çok kişiye rastlayabiliyorsunuz. Pek çok grup var, her hafta aynı gün aynı saatte buluşup koşuyorlar. Parkları tercih edenler de çok. Sokakta koşmayı sevmeyenler ise spor salonlarındaki koşu bandında ter atıyor.

Son yıllarda dünyada çok popüler hale gelen koşunun hissettiklerini tarif edemem. Ama hem bedeni hem ruhu forma sokuyor. Çok kalori yaktırıyor, iyi bir beslenme düzeniyle birleştirildiğinde kilo verdiriyor, nefesi açıyor, stresten uzaklaştırıyor, kendinizi iyi hissettiriyor, içinde yaşayıp da günlük koşuşturmadan dolayı güzelliklerinin farkına varamadığınız şehri tanıtıyor. Eğer kötü besleniyor, abur cubur yiyor, tatlıya aşırı düşkünseniz bütün bunları terk etmek için de ilaç gibi bir şey koşmak.

kosu1Hayatınızda hiç koşmadıysanız biraz antrenman yapmakta fayda var, kendinize zaman verin ve çalışmaya başlayın. Bugün akıllı telefonlardaki pek çok uygulama uzun mesafe koşabilmeniz için size koçluk yapıyor. Size kalan tek şey sanal da olsa o koçun söylediklerini harfiyen yerine getirmeye çalışmak.

Koşunun bir performans sporu olduğunu, koşarken giysi ve ayakkabıların buna göre seçilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor. Size ilk tavsiyem Ortaköy veya Bağdat Caddesi’ndeki Outrunner’a giderek ayak testi yaptırmanız ve ayak yapınıza göre ayakkabı seçmeniz. İyi ayakkabı, koşunun olmazsa olmazı. Spor markalarının koleksiyonlarında bütçenize göre ayakkabı bulmamanız mümkün değil! Eğer iyi bir ayakkabı arıyorsanız benim naçizane tavsiyem Adidas Boost. Koştukça koşturuyor…

Koşarken her ayakkabı giyilmez!

Koşunun bir performans sporu olduğunu, koşarken giysi ve ayakkabıların buna göre seçilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor. Size ilk tavsiyem Ortaköy veya Bağdat Caddesi’ndeki Outrunner’a giderek ayak testi yaptırmanız ve ayak yapınıza göre ayakkabı seçmeniz. İyi ayakkabı, koşunun olmazsa olmazı. Spor markalarının koleksiyonlarında bütçenize göre ayakkabı bulmamanız mümkün değil! Eğer iyi bir ayakkabı arıyorsanız benim naçizane tavsiyem Adidas Boost. Koştukça koşturuyor…

nike1Giysi olarak da dry-fit ürünler performansınızı yükseltecektir! Çünkü koşarken atılan teri hissetmemeniz rahat koşmanıza olanak sağlayacaktır. Koşunun modası da var; renk renk veya desenli taytlar, birbirinden şık büstiyer ya da tişörtler, çoraplar, ter bileklikleri, anahtar veya telefonunuzu koyabileceğiniz incecik bel çantaları, koşarken süre ve mesafe performansınızı ölçen saatler…

Teknoloji, koşu modasında da kendisini konuşturuyor! Nike’in Better World koleksiyonuna bir göz atın derim, pet şişe kullanarak yapılan ürünler yer alıyor.

Malzemeleriniz tamam, koşmaya hazırsınız ama sizi motive edecek bir şeyler arıyorsanız, toplanıp koşan gruplara dahil olabilirsiniz. Her şey tamamen ücretsiz! Örneğin her salı saat 19.00’da Bebek’te 6 km koşan ‘Bu Kızlar Nereye Koşuyor’ grubuna katılabilirsiniz. ‘İstanbul Koşu Kuvvetleri’ her perşembe saat 19.30’da Facebook’ta duyurdukları lokasyonda buluşup koşuyor. Nike Ortaköy Club perşembe günleri saat 19.00’da Ortaköy’de Outrunner’da bir araya gelip koşuyor. Adidas’ın Adidas Park Run koşuları ise her hafta sonu saat 08.30’da İstanbul’un bir parkında gerçekleştiriliyor. Tüm bu koşuların gün ve saatlerini Facebook ya da internet sayfalarından kontrol edebilirsiniz çünkü son duyurular orada yapılıyor. Sakın çekinmeyin, bu gruplarla koşan kişilerin sizin gibi başladığını, birlikte koşmak için bir araya geldiğini de unutmayın.

Koşarken temponuzu kendinize göre ayarlayıp mesafeleri rahatlıkla kat edebilirsiniz. Vücudunuzda bir ağrı hissetmediğiniz sürece koşabilirsiniz. Ancak koşunun hafife alınmayacağını aklınızdan çıkarmayıp kaslarınızı güçlendirmek için mutlaka ağırlık antrenmanı yapmalısınız.

Koşmak size göre değil mi? O zaman çıkın sokağa, tempolu yürüyün. En az 45 dakika ama… Havaları bahane etmeyin! Çok sıcak olmadığı sürece koşmak veya yürümek için soğuk hava bahane değil!