Şık olayım derken mağdur olmayın!

nese kahraman turk

Coco Chanel’in dediği gibi “Moda geçici fakat stil kalıcı!”dır…
Siz de stilinizin kalıcı olmasını istiyorsanız, sadece moda olduğu için vücudunuza uymayan parçalardan kaçının.
Öncelikle yapmanız gereken şey tarzınızı belirlemek. Mesela minimal ve klasik parçaları seviyorsanız maskülen bir tarza sahipsiniz, gardırobunuzu buna göre düzenlemelisiniz. Bu size kombin yaparken hatasız olmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Aksesuar konusu da önemli. Çünkü kıyafetlerin üzerindeki etkisi oldukça fazla ve iyi bir stil için dozu çok önemli. Hiçbir detayı olmayan, hatta günlük bir elbiseyi bile ihtişamlı tek bir aksesuarla tamamlayabilir daha şık olabilirsiniz. Fakat gereğinden fazla takacağınız aksesuar sizi tam tersi bir görünüme sokacaktır. Sade ve klasik parçalar tercih edip iddialı aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Kıyafetiniz iddialıysa aksesuar kullanımını minimal tutmalısınız. Saat en sevdiğim ve vazgeçemediğim aksesuarlardan fakat onun da kullanımı da doğru olmalı. Abiye kıyafetle saat takılması gibi hatalardan kaçının.

nese 1 nese 2 nese 3

 

 

 

 

 

Renkleri bir arada kullanabilmek

Stil sahibi olabilmek için düz bir elbise, klasik bir ayakkabı ve portföy çanta kombininin dışına çıkıp gerçek bir kombini yakalayabilmek çok önemli. Farklı parçaları bir araya getireyim derken rüküş olabilirsiniz. Tesettürlü kadınlar için bu çok daha önemli çünkü bedeni 3’e bölüyoruz. 1-Şal-Eşarp, 2-Gömlek-Ceket-Tunik ve 3-Pantolon-Etek…

Düşünsenize 3 parçanın da farklı desen ve renklerde olduğunu… Rüküşlüğün dikalası!
Ben genelde farklı desenleri kombinlemeyi tercih etmiyorum çünkü karmaşayı sevmiyorum. Fakat farklı ve zıt renkleri kombinlemeyi çok seviyorum. Mesela sıcak renkler sarı-kırmızı-turuncu ile soğuk renkler mor-yeşil-maviyi kombinlemek gibi ya da aynı rengin farklı tonlarını kullanmak gibi.

Kendinizden bir şeyler katın

Günlük looklarınıza kendinizden bir şeyler katmak son derece önemli, tabi bunları vücut tipinizi tanıyarak yapmanızı tavsiye ederim. Örneğin kısa boylu birinin ceketinin yakasını kaldırması kötü bir görüntü oluşturacaktır.

Tesettürlü kadınlar için bir önemli konu da bone kullanımı. Söylemeden geçemeyeceğim. Şal ve eşarpların içine ipek, saten, dantelli, boncuklu, taşlı ve beyaz bone (şal-eşarp beyaz olmadığı sürece) kesinlikle kullanılmamalı ama bone muhakkak kullanılmalı. Halen zaman zaman görüyorum gerçekten hem çok daha çirkin bir görüntüye neden oluyor hem de daha çok dikkat çekiyor.

nese4 nese 4 nese 5