Ayy bunlar çok şiriiinnn

Röportaj: Hale Ceylan Barlas

Annem bana geldi. Dedi ki; Türkiye’ye yeni bir marka gelmiş. Adı da Organickid’miş. Sadece organik kıyafetler yapıyorlarmış. Bana o markanın çocuklar için yaptıkları kıyafetleri gösterdi. Bebekler bir de 6 yaşa kadar olduğunu söyledi. Ben de hepsini inceledim ve çok şirin olduklarını gördüm. Bence bu kıyafetler kardeşime de çok yakışır.
Sonra annem dedi ki; Sence bu kıyafetlerden senin yaşın için de yapılmalı mı?
Tabii ki hayır, bence yapılmamalı. Çünkü renkler modeller bebekler için ve ben kendime yakıştıramadım.
Annem benim okulum olduğu için benim yerime markanın genel müdürü Merve Akıncı’ya soru göndermiş. İyi de yapmış çünkü benim okuma bayramım vardı ve her gün her gün prova yapıyorduk, çok yoruluyordum, vaktim yoktu.
Aşağıda da annemin yaptığı röportajı okuyabilirsiniz.
Bu arada insanlar diyor muş ki “Bu yazıları Kayra değil sen mi yazıyorsun”
Hayır hiç de bir kere. Hepsini ben söylüyorum annem yazıyor. Hem zaten ben nasıl yazayım ki, okuma yazmayı yeni öğrendim. Bir de zaten daha yavaş yazıyorum. Ama bence 8 yaşıma gelince kendim yazabilirim…

Organickidwear78

Sizi tanıyabilir miyim?
Amerika’da North Carolina Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. New York’ta düzenlenen bir haute couture defilesinde asistanlık yaparak profesyonel iş hayatına başladım. 2008 yılında asıl işi iplik ve kumaş üretimi olan ve aile şirketimiz Topkapı İplik’in hazır giyim bölümünün başına geçtim. Bu görevdeyken kurduğum profesyonel ekiple iç pazara yönelik bay, bayan ve çocuk hazır giyim ürünleri tasarlayıp ve ürettim. 2012’de kızımın doğumuyla birlikte, bebek hazır giyim sektörüyle daha yakından ilgilenmeye başladım. Bu sırada yine Amerika’daydım ve buradaki organik bebek giyim pazarını yakından inceleme fırsatı buldum. Topkapı İplik’in organik iplik üretiminden aldığı güç ile 2013 yılında şirket bünyesinde ve ailemin de desteğini alarak, Organickidmarkasını hayata geçirdim.

Bu işe nasıl başladınız?
Organik bebek kıyafetlerinin satışı konusunda Türkiye pazarı yurtdışından çok farklı, çok geride. Mağazalaşma konusunda Türkiye’de sayacağınız örnekler bir ya da iki olur ve bu markların da İstanbul’da mağazaları bulunuyor genellikle. Güçlü bir satış ağından bahsetmek mümkün değil. Dolayısıyla bu işe başlamak için en güzel platform internet olur diye düşündük ve bu şekilde başladık. Aslında markamız doğduğu andan itibaren yurtdışında pek çok noktada bulunurken, Türkiye’de kendi e-ticaret satışımız ve iyi e-ticaret kanallarının desteği ile yola çıktık.

Neden sadece 0-6 yaş grubunu hedef aldınız?
Başta sadece yeni doğan bebeklere yönelik tasarımlarla başladık. Müşterilerimiz de yoğunluklu olarak yeni doğan bebekleri için organik kıyafet arayışındaydı. Sektörün ilgisi, Türkiye’de belli bir yaş aralığından sonra organik ürünlerin olmayışıyla yaş aralığımızı 0-6 yaş olarak genişlettik. Bundan sonrasında hedefimizde anne adayları ve yeni doğum yapmış anneler de olacak.

FotorCreated1

Türkiye’de pek çok organik ürünler üreten marka var. Sizi diğerlerinden ayırt eden özelliğiniz nedir?
Bizim fark yarattığımız en önemli alan ürünlerimiz. Ürünlerimiz %100 organik. Hatta sadece ürünlerimiz değil ambalajdan etikete, fermuardan düğmeye kullandığımız her şey organik. Ve sektörde bu alanda büyük bir boşluk var. Algısal olarak da bu boşluğu gördük. Yani organik ürün nedir, neden alınmalı, nasıl kullanılmalı, alırken nelere dikkat edilmeli gibi birçok konuda bilgisiziz. Biz bu konudaki algıyı da güçlendirmek istiyoruz. Bunu ilk olarak ürünlerimize her yerden her zaman ulaşılabilir olmakla ve fiyatlarımızın uygun olması ile başladık. En büyük farkımız da bu. Organik ürün pahalı algısı var. Biz bu algıyı kırmak için ürünlerimizi olması gerektiği gibi herkesin ulaşabileceği fiyatlardan sunuyoruz.
Ayrıca, hem annelerin hem de çocukların ilgi alanlarını araştırıyor ve buna göre tasarımları belirliyoruz. Amacımız çocuklarımız için sağlıklı ürünler sunmak kadar annelerin de hayatını kolaylaştırmak. Onların talepleri önerileri bizim için çok önemli. Ben de bir anneyim ve tasarımlarımda hep kendi yaşadıklarımı düşünüyorum. Sanırım bu da başarılı olmamızda büyük bir etken.

Piyasada o kadar çok organik ürün var ki, tüketici satın alırken nelere dikkat etmeli?
Bir ürünün organik olması demek o ürünün hiçbir zararlı kimyasala maruz kalmadan, çevreye zarar vermeden, sosyal standartlara uygun şekilde dikilip yine uygun aksesuarlar kullanılarak üretilmesi demektir. Piyasada bilinmeyen ise; bir ürünün %100 organik olması ile %100 organik pamuklu olması tamamen ayrı standartlarda olmasıdır. Organickid ürünleri %100 organik olup, Control Union tarafından denetlenip GOTS (Global OrganicTextileStandard) belgesi altında satışa sunulmaktadır. Bir giyim ürününün tamamen organik olduğunu bu belgeden ve sertifika numaralarından anlayabilirsiniz. Organik ürün kullanırken de dikkat edilmesi gereken noktalar var. Örneğin en önemlisi organik tekstil ürünlerinin mutlaka yine organik deterjanla yıkanması. Bir kere organik olmayan deterjanın ürüne temas etmesi bile organik özelliğinin ortadan kalkmasını sağlıyor.

FotorCreated2

Koleksiyonunuzda renkli ürünler de var. Ama organik denince akla hep tek renk geliyor.
Biz bu algıyı Türkiye’de kırmaya çalışıyoruz. Yurt dışında organik giyim sektörüne her renk ve detay hakim. Bizim amacımız da Türkiye’de de bu algıyı sağlamlaştırmak. Tüm boyama işlemlerimiz yine GOTS sertifika standartlarına uygun olarak yapılıyor. Ürünlerimizde hiçbir azo boyar madde, PVC ve ağartıcı klor kullanılmamaktadır.

Yeni sezon koleksiyonunuzdan bahseder misiniz? Neler öne çıkıyor?
2015 koleksiyonlarımızı her yaştan bebek ve çocuğun hem eğlenceli hem de %100 organik ürünler giyiyor olmasını hedefledik. Mayıs ayında yepyeni koleksiyonumuzu satışa çıkardık ve bu koleksiyonla sektörde bir ilke imza attık. Yaz mevsiminin sıcak renklerini barındıran ve 0-6 yaş arasındaki kız bebek ve çocuklar için Türkiye’de ilk kez organik elbiseler ürettik. İpliğinden fermuarına, etiket askısından ambalajına kadar tüm malzemeleriyle %yüzde 100 organik olan bu elbiseleri geniş renk alternatifleriyle kız bebek ve çocuklar için yaza özel olarak hazırladık. Ayrıca organik elbiselerle kombine edilebilecek 2’li set taytlar da koleksiyonun vazgeçilmez parçaları arasında yerini aldı. 0-6 yaş arasındaki kız bebek ve çocukların sağlığı, rahat kullanımı ve şıklığı için tasarlanan organik elbise ve taytlar oldukça da hesaplı.
Koleksiyonumuza ek olarak annelerden gelen öneriler üzerine yeni bez çantalar tasarladık. Hem anne hem de çocuklara göre Organickid logolu ham renkte %100 organik kumaştan üretilen çantalar sitemizde satışa sunulacak. 50 TL ve üzeri alışverişlerde orta boy bez çantalar hediye edilecek sınırlı bir süreyle. Büyük boy çanta annelere, orta boy çanta çocuklara (hem sırt çantası, hem elde taşınabilir), küçük boy çanta ise aksesuar hediye paketimiz olacak. Yine yeni bir ürün olarak elde örülmüş organik bebek patikleri tasarladık.
Yani hem annelerin hem de çocukların ilgi alanlarını araştırıyor ve buna göre tasarımlar belirliyoruz. Amacımız çocuklarımız için sağlıklı ürünler sunmak kadar annelerin de hayatını kolaylaştırmak. Onların talepleri önerileri bizim için çok önemli. Ben de bir anneyim ve tasarımlarımda hep kendi yaşadıklarımı düşünüyorum. Sanırım bu da başarılı olmamızda büyük bir etken.

Organickidwear48
Nerelerde satışınız var?
Şu an için kendi sitemizden http://www.organickidwear.com/ ve bir takım e-ticaret kanalları üzerinden satışa devam ediyoruz. Unnado’da ve Markafoni’de kampanyalarımız gerçekleşiyor. Bunun dışında Ekohane, Tozlu.com, AnneLutfen de ürünlerimizi bulabilirsiniz.Bu yılın sonlarına doğru mağazalaşmaya ve çeşitli şehirlerde bayilikler vermeye başlayacağız. Öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere büyük şehirlerde AVM ve cadde mağazalarda bizi de görmeye başlayacaksınız. Yurt dışında da İtalya, Almanya, İngiltere ve Fransa’da varız. Japonya ve Avusturalya’ya da ihracatımız başlayacak.

Kıyafet dışında başka ürettiğiniz şeyler de var mı?
Topkapı İplik’ten dolayı kıyafet dışında kendi bünyemizde üretim yapma durumuz yok. Ancak çok yakın zamanda çocukların tekstil dışında da her alanda ihtiyaç duyacakları organik ürünleri de bünyemize alacağız. Organik kozmetik ürünleri ve organik gıda var gündemimizde.