Şüheda Aydın Pehlivan suhedaaydin@susutown.com

Şüheda Aydın Pehlivan
suhedaaydin@susutown.com

Moda

ve

tesettürün

kesişen

sınırları

KAYRA

KAYRA

 

Bugünlerde sık duyduğumuz dilemmalardan biri de tesettür modası. Ben de ilk yazımda bu iki kelime sınırlar dahilinde kesiştiğinde oluşan akım ve trendlerden bahsedeceğim.

unnamed (2)

ŞÜŞÜTOWN

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; Tesettür bir farz; moda ise insanın oluşturduğu bir olgudur. Tesettür bir bütün olarak örtünmeyi gerektiriyor. Saçların ve boynun görünmeyeceği şekilde başı örtmeye ek olarak; vücut hatlarını belli etmeyen, kol ve bacak bileklerine kadar uzun, iç göstermeyen kumaşlar gibi konulara da dikkat etmek gerekiyor. Moda ise sezondan sezona yenilenen ve güncellenen bir kavramdır. Yani tesettürün sınırları net ve kesin, moda ise değişkendir. Bu değişkenlik içerisinde tesettür sınırlarıyla kesişen doneler ile tesettür modası oluşuyor. Böylece tesettür modaya değil, moda tesettüre uyuyor.

KUAYBE GİDER

KUAYBE GİDER

Şık olmak ise her kadının arzusu ama birincil ihtiyaçlarından biri değil. Refah düzeyi yükselmeye başlayınca ihtiyaçlarını karşılayan ve yeterli imkana sahip olan kişiler artık giyime ve şıklığa önem vermeye başladı. Tesettür modası kavramı ise muhafazakar kesimin kimlik oluşturma çabası, güçlenmesi ve harcamalarının artmasıyla doğru orantıda ortaya çıktı.

ROMANTİK BİR SEZON

Tesettür modasında bu kış, yine kadın ruhunun vazgeçilmez romantikliğine hitap eden floral desenler sıkça kullanıldı. Prenses kesim dökümlü elbiseler, maksi etekler, pelerin ve pançolar da sezonun olmazsa olmaz parçalarından.

AKER

AKER

Oversized trendini trençkot ve kabanlarda bol bol göreceğiz. Tesettürlü kadınlar bu trendi çok sevdi. Çünkü kesimi dolayısıyla hem rahat ediyor hem de şık bir görünüm elde ediyorlar.
İşleme ve örgüler de ön planda. El örmesi görünümlü trikolar, yelek, kaban ve kazağı her tasarımcının ve markanın koleksiyonunda görmeniz mümkün. Üstelik bu yıl elbise, pelerin gibi romantik kesimlerde de bol bol el örmesi ve işleme kullanıldı.
Renklerde ise hardal, bordo, kobalt mavi, haki yeşili, parlak orkide ve sütlü kahve öne çıkıyor. Aynı zamanda floral ve geometrik desenler hakimiyetini sürdürmeye devam ediyor.
Son olarak; modanın tamamını değil, tesettür sınırlarına uyan trendlerinden yararlanarak tesettürde şıklığı yakalayın…