kimyon muskat

İlaç çare değilse büyükleri dinlemeli mi?

Dün size Umay’ın kolik olduğunu ve doktorun önerdiği hiçbir şeyin işe yaramadığından bahsetmiştim. bugün de doktorun dışında büyüklerin sözünü dinlemenin işe yarayıp yaramadığını okuyacaksınız.

Dün dediğim gibi doktorun önerdiği ne varsa yaptık bir sonuç alamadık. Madem doktor ilaçları bir işe yaramıyordu o zaman kocakarı ilaçları etkili olabilirdi. Kim ne derse çaresizlikten yapmaya başladık.

Daha önce koliği yaşamış bir aile dostumuzun tavsiyesiyle elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi ile sakinleştirmeyi denedik, şıp diye sustu. İnanır mısınız kendimi hazine bulmuş gibi hissettim. Çünkü Umay ne zaman ağlasa bunları açıyorduk ve anında susuyordu. Hatta uykuya bile artık bu seslerle dalmaya başladı. Bir süre sonra bu sesler de artık ona çok tanıdık gelmeye, yavaş yavaş etkisini yitirmeye başladı.

Yemeklerime kimyon katmaya başladım. Bir rivayete göre kimyon gazı önlüyormuş. Bende pek etkili olmadı. Ya da belki etkiliydi ama bu Umay’a etki etmiyordu.

Sonra ablam bir arkadaşından duymuş. Muskat çok işe yarıyormuş. Yarım muskatı rendeleyip çay gibi içersem her şey düzelirmiş! Tabii ki yine “miş” olarak kaldı bu tavsiye de. Denedik ve işe yaramadığını gördük.

Sıra anason ve rezeneye geldi… Hem ben içtim hem de birkaç çay kaşığı Umay’a içirdim. Çünkü anason uyku yapıyordu ve sevgili büyüklerim 40-50 yıl önce bile bu çayı bebeklere içirdiğini çok işe yaradığını söylüyordu. Aslında tam da yine işe yaradığını düşünmeye başlamışken benim minik bebeğim ağlamalarına ve uyumamaya devam ediyordu.

kiraz

Bir ara “Kiraz Yastık” lafları uçuşmaya başladı evin içinde. Hem ben arkadaşlarımdan duymuştum, hem ablam, hem eşim… Hemen araştırdık, nerede satılıyormuş bulduk aldık. İçinde kiraz çekirdekleri olan minik bir yastıkımsı bir şey. Mikrodalgada 1 dakika ısıtıyorsunuz ve bebeğinizin ayak altlarıyla göbeğine koyuyorsunuz. Bu sayede gazı olan bebek rahatlıyor.

Bizimki yastığı bir oyuncak gibi algıladı ve tepki vermedi. Şu an en sevdiği oyuncaklardan biri oldu.

Evet son olarak acı elma yağı… Aktarlarda satılıyor. Ne yalan söyleyeyim hala kullanıyorum. Gazı için olmasa da, kaka yapamadığında karnına ve ayaklarına masaj yapıyorum ve gerçekten işe yarıyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki; eskilerin sözünü dinlemenin dışında ‘Kundak yapın’ dediler, yaptık. ‘Bebeği kolunuza yüz üstü yatırın’ dediler yatırdık. ‘Anne karnındaki seslerin olduğu CD’ler var’ dediler aldık. ‘Bebekle konuşup onu telkin edin’ dediler konuştuk. ‘Ten teması yapın, göğsünüzde uyutun, sakinleştirin’ dediler uyuttuk. ‘Anakucağı salıncağı alın’ dediler aldık.
Ne yaparsanız yapın, çözümü yok. Minimum 3 ay maksimum 6 ay çekeceksiniz. Çok şükür biz 4.5 aylıkken tüm sıkıntıları geride bıraktık. Darısı bebeği kolik olan tüm annelerin başına…

Gaz-giderici-termal-karn-kemeri_860