Kıyafetlerimi seçmekte özgür

olmak istiyorum!

kayraMerhaba, ben Kayra Barlas… Her ne kadar annem 6.5 yaşımda olduğumu söylese de, bence ben 8 yaşımdayım. Çünkü hep iki kere doğum günü kutluyorum ve dolayısıyla yaşım daha da büyümüş oluyor.
Bu yıl birinci sınıfa başladım. Bana göre gereksiz bir şey. Yani her sabah erkenden kalkıyorsun, azıcık çizgi film seyredip, bir de ödev yapmak zorunda kalıyorsun. Ama ben o kadar erken kalkmak istemiyorum ki… Hem sabahları televizyonda çok güzel çizgi filmler var, hepsini kaçırıyorum bu okul yüzünden. Allahtan babama söylüyorum da benim için kaçırdığım çizgi filmleri kaydediyor.
Annem ve babam da diyor ki; “Okuma yazma öğrenmek, bizim gibi her şeyi bilmek istiyorsan okula gitmelisin.” Ben de gidiyorum. Aslında fena da değil okul. Sadece forma giymek canımı sıkıyor. Ne güzel anaokulundayken her gün istediğim kıyafeti giyebiliyordum. Şimdiyse sadece hafta sonu bir yere gideceksek giyinebiliyorum, bu da benim moralimi bozuyor. Çünkü ben giyinmeyi çok seviyorum.

KEŞKE ANNEM BANA KARIŞMASA
Annem bana minik ikoncan diyor. Onun ne demek olduğunu bilmiyorum ama kötü bir şey söylemeyeceği için demek ki iyi bir şey diye düşünüyorum. Etrafımdaki herkes de kokoş diyor. Sanırım çok süslü giyindiğim için. Tabii annem izin verdiği zamanlarda… Yani aslında annem ne giydiğime karışmasa ben daha güzel giyinirim. Pullu, pırıltılı, pembe kıyafetler, topuklu ayakkabılar, tırnaklarıma ojeler, dudağımda rujla kendimi daha güzel hissediyorum ama işte annem hep “Hayır” diyor. Neymiş benim kendi kararlarımı verebilmem için daha vakit varmış. Madem kararı sen vereceksin, eee o zaman niye beni de yanında alışverişe götürüyorsun ki? Tamam yine hep bana soruyor, beğenmezsem almıyor ama yine de nasıl oluyor anlamıyorum, onun beğendiğini ben de beğeniveriyorum.
Okulumda bir tane psikoloğumuz var. Sürekli bizimle konuşuyor, ailemize bilgi veriyor. Benim için demiş ki anneme “Kayra sizi rol model alıyor. Sizin gibi olmak istiyor.” Evet çünkü annemin çok güzel topuklu ayakkabıları, kıyafetleri, ojeleri ve makyaj malzemeleri var ve okuldaki en güzel anne de benim. Hem zaten anneme geçen gün “Anne ölünce kıyafetlerini bana bırak” dedim kızdı. “Benim ölmeme gerek yok. Senin zamanına kadar daha güzel kıyafetler çıkar. Benim kıyafetlerimi o zaman beğenmezsin” dedi. Niye kızdı anlamadım.
Anlamadığım bir şey daha var. Annemin arkadaşları sık sık bize geliyor. Kapıdan girince annemin ayakkabılarını bakıp “Yine mi ayakkabı aldın Hale? Sen tam bir ayakkabı delisisin” diyorlar. Benim annem deli değil ki bir kere… Sadece diğer annelerden biraz daha çok ayakkabısı var.

ARTIK BENİM DE BİR KÖŞEM VAR
Anladığım kadarıyla modaya çok düşkünüm. Ama napayım. Böyle süslü süslü giyinmeyi, daha moda daha tarz kıyafetleri çok beğeniyorum. Tütü etek, dar pantolon, gelinlik tarzı elbiseler, kısa ceketler yani daha tarz şeyleri seviyorum.
O nedenle annem de sitesinde bana bir köşe verdi. “Madem modayı, giyinmeyi bu kadar çok seviyorsun, o zaman sitemde çocuk modasını sen anlat, ben yazayım. Arkadaşlarına önerilerde bulun. Onlara sezon trendlerinden bahset’ dedi, kabul ettim ben de. Yani bu okuduklarınızı ben yazmadım, zaten ben daha okuma yazmayı sökmedim ki… Ben söyledim annem de bilgisayarda yazdı. Yarın okula gidince öğretmenime ve arkadaşlarıma diyeceğim ki “Benim annemin moda sitesi var. Ben de orada yazar oldum. Siz de okuyun.”
Neyse annem “Lafı fazla uzatma, artık trendleri anlat” diyor. Hazır mısınız, başlıyorum! Önce şunu söyleyeyim. Ben dergilerde çocuk fotoğraflarını görüyorum. Moda şeyler koyuyorlar, güzel güzel kombinler yapıyorlar ama bence çok iğrenç. Bana göre bu sezon dar pantolon, kot ceket, tütü etek, yırtık pantolonlar, göbeği açık kazaklar, Winx’li ayakkabılar, pembe botlar, kısa renkli ceketler, gömlek elbiseler falan çok moda olacak. Trendlere göre de, kızlarda renkli çoraplar, triko mini etekler, gömlekler, kareli kıyafetler, yün taytlar, bermuda şortlar, kadife elbiseler, leopar desenli parçalar, kürk detayları, baskılı sweatshirt’ler, baklava desenli tasarımlar, panço, keçe kaban modaymış.
dolce-and-gabbana-winter-2015-03 Dolce-Gabbana-Kids-5 fendi-kids-fw4 IMG_0125 Kenzo-Kids-Fall-Winter-2013-2014-Fashion-Trends-3
Erkeklerde ise baskılı, boncuklu sweatshirt’ler, kısa paçalı dar pantolonlar, takım elbise, kareli gömlek, baklava desenli süveter ve hırka, rahat şalvar kesim pantolonlar, kürklü kabanlar ve asker botları öne çıkıyormuş.
Bunların arasında sevdiklerim de oldu sevmediklerim de… Yani insan moda diye giymemeli bazılarını. Mesela annemin gösterdiği fotoğraflara göre konuşursam; erkeklerdeki takım elbiseyi beğendim. Düğünlerde ya da büyüdüklerinde toplantıya giderken giyebilirler. Yine erkekteki boncuklu ve desenli kazaklar da hoş. Bir de resimli tişörtleri, bol pijama gibi olan pantolonları ve ceketleri beğendim.
Kızlarda hani yağmurluk giymiş bir kız var ya, hah işte onun çantasına bayıldım. Benim de ona benzer bir çantam var ama okula gittiğim için sadece dışarıya çıkarken kullanabiliyorum.
Hani bir de kalabalık bir fotoğraf var ya, böyle bütün çocuklar aynı karede. Orda da kırmızı şeritli gri ceketi, renkli çorapları çok sevdim. Zaten renkli çoraplar modaymış bu yıl.
Kabanların da renkli ve desenli olması iyi olmuş. Ayrıca mavili pelerinli kızın ayakkabıları da çok güzel.
Tütü etekleri çok seviyorum. Ama annem pek kışın giydirmiyor. En çok yazın giyiyorum. Aslında benim tarzım tam da tütü etek giymiş kızlarınki gibi. Seviyorum böyle tarz giyinmeyi.
Kürklü şeyleri sevmiyorum. Hem çok kokoş hem de kaşındırıyor. Annelere bir şey diyeceğim. Çocuklarınıza kürklü şeyler almayın. Çünkü kendimden biliyorum çok gıdıklıyor ve beni rahatsız ediyor. Ama uçları kürklü bot alabilirsiniz. Çorapla giydiğimiz için bir şey olmuyor nasılsa.
Benden bu kadar. Son olarak çocuklara da önerim var. Size şöyle anlatayım, alışverişe çıktığınızda istediğinizi seçin ama annenizin dediklerini de dinleyin.
c5f78f5d5d3cf0caabdd92f5bae79be5 dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-49 dolce-and-gabbana-winter-2015-child-collection-73