İSTEDİĞİM SENSİN!

Chanel denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri No.5’tır. Bence bu ikonik parfüm markanın yıllardır eskimeyen yüzünü de yansıtır. 1920’li yıllarda tasarlandığı düşündüğünüzde eminim siz de bu fikrime katılacaksınız. İsterseniz size önce kısaca parfümün doğuş hikayesini anlatayım. Coco Chanel, 1920’li yıllarda Rusya Kraliyet Ailesi’nin özel parfümcüsü Ernest Beaux ile markası için bir parfüm tasarlaması için anlaştı. Beaux çalışmalarının ardından 1, 2, 3, 4, 5, 20, 21, 22, 23, 24 olarak adlandırdığı 10 farklı koku numunesini Chanel’in beğenisine sundu. Chanel’in tercihi 5 numaraydı.
İşin ilginç yanı aslında 5 numara hatalı bir üretimdi. Beaux’un asistanı, parfümün yapımı aşamasında 5 numaralı numunede yanlışlıkla fazla miktarda aldehit adı verilen ve sentetik olarak üretilen bir kimyasal kullanmıştı. Zaten Chanel No.5’ı da eşsiz kılan bu sentetik madde oldu.
Marilyn Monroe’nun yatarken üzerine giydiği tek şey olarak da ünlenen parfüm, bu yıl yine iddialı bir reklam kampanyasıyla adından söz ettiriyor. Brad Pitt, Nicole Kidman gibi isimlerin ardından bu yıl parfümün yüzü şahsen en sevdiğim modellerden biri olan Gisele Bundchen. Ancak Gisele kadar reklamın kendisi de muhteşem. “İstediğim sensin” sloganıyla çıkış yapan kampanyanın reklam filmi sinemanın efsane isimlerinden Baz Luhrmann tarafından yazılmış ve yönetilmiş.
Bence her karesi, müziği, oyuncularıyla muhteşem bir iş olmuş. Film için Luhrman, “Chanel kadını aşkı seçer” diyor. Bence Chanel de reklam kampanyası için en doğru isimleri seçmiş. İzleyin, bakalım bana katılacak mısınız?
birinci haberin fotoları (3) (1) birinci haberin fotoları (1) birinci haberin fotoları (2) birinci haberin fotoları (4) (2)


BİZ DE SENİ SEVİYORUZ ALBERT

Ekim ayı sanırım moda dünyasından kitaplar için verimli bir ay oluyor. Lanvin’in yaratıcı direktörü Alber Elbaz’ın markanın renkli dünyasını anlattığı Lanvin: I Love You adlı 260 sayfalık kitap her ne kadar Eylül sonunda piyasaya çıksa da tanıtımı yoğun olarak şu günlerde yapılıyor. Kitapta 200’den fazla fotoğraf yer alıyor. Fotoğraflar arasında Lanvin butiklerinden muhteşem vitrin görüntüleri, tasarımcının el yazısıyla notları, sketch’leri, Paris Crillon Hotel ve Miami Art Basel’de sergilenen seçkisi de bulunuyor. 75 dolarlık fiyat etiketiyle Lanvin butiklerinde ve özel kitapevlerinde satışa sunulan bu kitabı seveceksiniz.

 VİVİENNE’I KENDİNDEN DİNLEYİN

ikinci haberin fotoları (2)İngiliz tasarımcı Vivienne Westwood bence ruhu bir türlü yaşlanmayan içindeki genç kızı öldürmeyen isimlerden biri. 1941 doğumlu Westwood’un, punk ve new wave akımlarını modaya taşıması da bunun en önemli göstergelerinden biri. Hiç araştırma fırsatınız oldu mu bilmiyorum ama bence ünlü tasarımcının keyifle okunası, öğrenilesi bir hayat hikayesi var.
Ancak her ne kadar takip etsek de hakkındaki mevcut bilgilerden onu yeterince tanımamız pek mümkün değildi. Taa ki bugüne kadar! Ian Kelly’nin kaleme aldığı Vivienne Westwood adını taşıyan
otobiyografi 73 yaşındaki tasarımcının hayatını en doğru haliyle ve en ince ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Kitapta Westwood’un kendi anlattıklarının yanı sıra ailesi, arkadaşları ve birlikte çalıştığı kişilerin anlattıklarına da yer verilmiş. Kitabı internet üzerinden yaklaşık 40 dolar gibi bir fiyata satın alabilirsiniz. Bence moda tutkunları kaçırmamalı!


175 BİN DOLARA KUM TORBASI

dördüncü haberin fotoları (1)Gün geçmiyor ki Karl Lagerfeld adından söz ettirecek bir iş yapmasın. Kendisi son yıllarda en sevdiğim tasarımcıların arasında başı çekiyor, bu nedenle yaptıklarını yakından takip ediyorum. Ancak çok sevmeseniz de Karl, takip edilesi işler yapıyor. İşte bu takip edilesi çalışmalardan en yenisi de Louis Vuitton için yaptığı boks seti! Lagerfeld’in tam boyutlu bir kum torbası, depolama kutusu, stand ve boks eldiven gibi lüks boks ekipmanlarından oluşan set limitli olarak satışa sunuldu. Sadece 25 adet üretilen bu setin fiyatı ise 175 bin dolar.