İlk yazı, ilk merhaba…

Niyazi Erdoğan

Niyazi Erdoğan Moda Tasarımcısı

Merhaba sevgili moda severler…

Öncelikle sevgili arkadaşım Hale’ye, bu köşeden sizlerle bir araya gelme olanağı sağladığı için teşekkür ediyorum. Bundan sonra fırsat buldukça, sizlerle moda gündemi, erkek modası, seyahat önerileri, kısacası gündemde olan son yaşam biçimleri ile ilgili paylaşımlarda bulunacağım.
Bu aralar moda gündemimiz oldukça yoğun. Malum bir Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul daha başlamak üzere. Ben de inanılmaz yoğun hazırlık sürecimde, bir fırsat yaratıp, burada sizlerle derin bir soluk alacağım. Sonra, son hız, kaldığım yerden devam.
İçten içe sorduğunuzu duyar gibiyim ‘Nedir bu MBFWI?’
Bundan yaklaşık altı sene önce Moda Tasarımcıları Derneği ve IHKIB ev sahipliğinde, Fashion Lab adı altında başlayan moda haftası, günümüzde artık IMG organizasyonunda Mercedes-Benz’in ana sponsorluğunda yapılıyor.
Bu sezon dördüncüsü gerçekleştirilecek moda haftası, yerel tasarımcı markalarının ve markaların, yerel ve uluslararası basın-satın alıcılarla bir araya geldiği çok önemli bir platform. Ben de iki gün sonra hazırladığım 2015 İlkbahar/Yaz koleksiyonumu siz moda severlerin, basın ve satın alıcıların beğenisine sunacağım.
Her sezon olduğu gibi, bu moda haftasında da erkek koleksiyonlarının özellikle çok ses getireceğini düşünüyorum.
Uzun bir aradan sonra Hatice Gökçe’nin açılış defilesi ile moda haftasının başlıyor olması bunun adeta habercisi. Geçen sezon Alexander Kokoşkerya ile styling işbirliğiyle başlayan, önceki dönem ise Incube tasarımcılarından biri olan arkadaşım Emre Erdemoğlu’nun koleksiyonunu ön sıralardan izlemek için sabırsızlanıyorum.
Bu sezon Incube tasarımcılarından olan ve aynı dönemde IHKİB Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında finalist olduğumuz Giray Sepin’in hazırladığı erkek koleksiyonu da mini runway ile sizlerin beğenisinde olacak.
Son defile ise çok ses getireceğine inandığım, erkek koleksiyonları hazırlayan Hakan Akkaya’ya ait. Gördüğünüz gibi açılışında kapanışına adeta erkek show’larının önde olduğu bir moda haftası bizi bekliyor.
Tabii erkek modası çok önemli kayıplar da verdi. Bunu buradan sizlere gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum çünkü MBFWİ Kickoff Party’sinde kendilerinede direk olarak bu sitemimi ilettim.
Nihan Buruk’un NIAN markası, Serdar Uzuntaş ve çok sevgili Tolga Turan bu sezon koleksiyonlarını farklı platformlarda sunmayı tercih eden tasarımcılar.
Gördüğünüz gibi erkek modasının gururlu yükselişi devam ediyor ve ilerleyen günlerde bu konu ile bağlantılı yazılarımı sizlerle paylaşıyor olacağım.
İlk yazımı burada sonlandırıp, koşarak moda haftası için yapmam gereken işlerin başına geçiyorum.
Sevgiler…