Hollywood yıldızlarından neyiniz eksik

Çok değil bundan 9-10 yıl önce metroseksüel erkek kavramı hayatımıza girdiğinde pek çok erkek bunu kabul etmedi. Hatta bu terimin başka anlamlara geldiğini düşünenler bile oldu. Halbuki metroseksüel, kişisel bakımına özen gösteren, kendine ve dış görünüşüne dikkat eden erkek demek. Dolayısıyla
da erkekler zamanla alıştı. Artık neredeyse ‘Metroseksüel’ olmayan erkek kalmadı diyebiliriz.

tackle-men’s-skin-problems.jpg-10-size-3Hal böyle olunca da beyler bakımları için kadınlardan fazla para harcamaya, zaman ayırmaya başladı. Manikür, cilt bakımı yaptırmak ise lüksten öte bir ihtiyaç haline geldi. Saç modelleri, giyim tarzları, kişisel bakımlarıyla kadınlarla yarışır hale gelmelerinin dışında, güzellik salonlarında, alışveriş merkezlerinde ve kozmetik mağazalarında saatlerce kalıp para harcamaları ise cabası…
Tabii bu biraz abartı… Yani en azından ben bir erkeğin güzellik, bakım, v.s konularında bu kadar abartmasını hoş bulmuyorum. İş çığırından çıkınca, bu kez hakikaten yapılanlar başka bir anlam kazanmaya başlıyor. Ki, zaten yanlış hatırlamıyorsam sanırım bir ya da iki yıl önceydi, erkekler için oje bile yapmışlardı!!! Ne demek istediğimi anlatabildim umarım. Her şeyin bir sınırı olmalı diye düşünüyorum!

Gece kremleri, parfümler, nemlendiriciler…

Erkeklerin bakım için ayırdıkları bütçe bir hayli fazla olmaya başlayınca, markaların çıkardıkları cilt bakım ürünleri, losyonlar, cilt ve göz altı kremleri, parfümler, nemlendiriciler, terlemeyi önleyici stick’ler, duş jelleri gibi kozmetikler raflarda ayrı bir yer bulmaya başladı…
Bu sezon ise erkekler için birbirinden farklı temizlik ve güzellik ürünleri piyasaya çıktı. Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran losyon, A ve E vitaminli el kremleri, yağlı cildi ya da siyah noktaları olanlar için temizleme jeli, cildi pürüzsüz bir hale getiren nemlendirici, vücut sütü, ağız bakım ürünleri, yüz toniği ve tıraş sonrası kullanılan losyonlar bunlardan bazıları.
Ben şimdi size ‘Şu ürün çıktı, bu ürün yeni’ gibi yorumlar da yapabilirim ama siz zaten biliyorsunuzdur :)
O nedenle havalar soğumaya, cildiniz nemini kaybetmeye başlamışken size cildinize uygun ürün nasıl seçersiniz, ne tarz ürünler almalısınız gibi bilgiler vereceğim, hazır mısınııııızzzzz???

Haftada bir kez maske uygulayın! 

mens-skin-care_Her gün tıraş edilen bir cilt düşünürsek, yağlanma, kuruma ya da sivilcelerin çıkması kaçınılmaz oluyor. Bunun için her gün cildinizi mutlaka temizleyin. Ama temizlik için subunu önermem. Çünkü sabun cildinizi kurutur. Öyle çok pahalı ürünler almanıza da gerek yok. Nivea, Arko, Clean&Clear, Clinique ve Clearskin gibi markalarda pek çok temizleme ürünü bulabilirsiniz.
Yüzünüzü temizlerken de cildinizin yağlı mı kuru mu olduğunu iyi bilmelisiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz, günde iki kez su bazlı jellerle temizleyin. Kuru ciltliler ise krem bazlı ürünleri kullanmalı.
Ayrıca Gratis ve Watsons gibi mağazalarda her cilt tipine uygun yüz maskeleri var. Haftada bir kez mutlaka maske uygulayın.
Siyah noktalarınız için de Neutrogena’da ürünler var. Onları deneyebilirsiniz.

Tıraş olurken dikkat edilmesi gerekenler! 

Young Man Shaving His FaceTıraş olurken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Malum yüzdeki kıllar sert olduğu için, her tıraş sonrası cildinizde batıklar çıkabilir. Bu batıkları en aza indirmek için, tıraş öncesi yüzünüzü ılık suyla yıkarsanız, kılları yumuşatmış olursunuz.
Kullanacağınız köpüklerin de kremli olmasına özen gösterin. Krem köpükleri sürdükten sonra da birkaç dakika bekleyin, öyle tıraş olun.
Çok köpürenlerden uzak durun. Çünkü bu tarz tıraş köpükleri cilde gereken nemi vermez.
Ayrıca kullanacağınız jilet ne kadar pahalı ya da ne kadar ucuz olursa olsun en fazla 5 kez kullanın. Fazla kullanırsanız cildi tahriş edersiniz.
Tıraş sonrası nasıl bir his uyanıyor cildinizde bilmiyorum ama yandığı yönünde sürekli duyumlar alıyoruz. Klasik olarak sizin yaptığınız tek şey bir kolonya ya da tıraş sonrası ferahlatıcı bir ürün kullanmak oluyor. Halbuki bu çok yanlış bir hamle. Çünkü parfüm içerikli ürünler maazallah cildinizde egzama, tahriş, daha fazla yanma ve kuruluğa neden olur. Onun yerine nemlendirici kullanırsanız kendinizi daha rahat hissedeceğiniz kesin.
Hatta Murad markasının tıraş sonrası rahatlama için çok güzel ürünleri var. Gidin, inceleyin. Gerçekten işe yarayacağından eminim…
Son olarak; ‘Erkek adam dudak kremi sürmez’ demeyin! Soğuklarda dudaklarınız çatlarsa bal gibi sürersiniz. Bunun için de herhangi bir dudak kremini satın alabilirsiniz. ‘Yok utanırım, gidip alamam’ derseniz de çözüm basit. Eşinizin, annenizin, kız kardeşinizin ya da sevgilinizin dudak kremini kullanabilirsiniz