2

Emzirmenin dayanılmaz hafifliği

Hamileyken, bebeğimi kucağıma almanın dışında en çok yeniden emzireceğim için çok heyecanlıydım. Çünkü büyük kızım Kayra’yı 14 ay emzirmiştim ve büyük keyif almıştım. Emzirirken ona bakmak, onun bana bakması, benim göğsümde kendini güvende hissettiğini görmek, hatta daha büyüdüğü zamanlarda emerken sizinle iletişime geçmesi, oyunlar yapması, gülmesi… Gerçekten tarifi zor duygular.
Evet, emzirmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu… Gece gündüz uykusuz kalıyorsunuz. Meme uçlarınız acıyor, belki her emzirme öncesi panik yaşıyorsunuz, belki yaralarınız var… Ama ne olursa olsun vazgeçmeyin.
Çünkü emzirmek bir görev değil. Bu şekilde düşünürseniz zaten çoktan pes etmiş olursunuz. Aksine içinizden gelerek emzirmelisiniz. Bunu bir keyif haline dönüştürmelisiniz.
Bebeğiniz emerken onu sevin, ona dokunun, elini tutun, başını okşayın… Emin olun aranızdaki bağın daha da kuvvetlendiğini hatta emzirirken mutluluk hormonu salgılayacağınız için sütünüzün bile artması söz konusu olabilir.
emzirme-2-3Mesela ben…
Umay’ı hemen emzirmeye başladım. Çok şükür sütüm de hemen gelmişti. İlk iki gün pek bir sorunla karşılaşmadık ama üçüncü günden sonra meme uçlarım acımaya başladı. Emzirirken resmen tepiniyordum. Dudaklarımı ısırıyor, bir an önce meme ucumun uyuşması için dua ediyordum. Gözlerimden yaşlar akıyordu. Umay’ın her emmesi bana işkence gibi gelmeye başlamıştı.
Ama yılmadım…
İnatla emzirmeye devam ettim. Tabii bunu tek başıma başaramazdım. Eğer sizin de bu tarz bir sorununuz varsa Lansinoh krem tam bir kurtarıcı… Emzirdikten sonra memenize küçük bir parça sürmeniz yeterli. Üstelik emzirmeden önce kremi temizlemenize de gerek yok. Tabii sürdükten sonra kıyafetinizle temas etmemesi de önemli. Bunun için de göğüs pedi kullanabilirsiniz.
Bir diğer ürün de meme kalkanı. Genelde ikili olarak satılan bu ürün pek çok işe yarıyor. Birincisi emzirdikten sonra yara olan meme ucunuz kıyafetinizle temas etmiyor. Krem sürdükten sonra nemli kalmasına yardımcı oluyor. İkincisi kapağını kapattığınızda damlayan sütlerinizi depolayabiliyorsunuz.

Emzirmek = mutluluk

Emzirmeye dönersek;
Emzirmenin faydaları da saymakla bitmiyor. En önemlisi yeni doğum yapmış annenin güveni doruk noktasına ulaşıyor. Annelikten alınan haz artıyor. Ayrıca doğal sakinleştirici… Rahmin toparlanmasına yardımcı. Aldığınız kiloları vermenizi kolaylaştırıyor. Emzirmek oksitosin ve prolaktin hormonları salgıladığı için bu hormonlar anneye mutluluk veriyor.
En önemlisi de meme ve yumurtalık kanserine yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu söylüyor uzmanlar.
Ayrıca hiçbir zaman “Sütüm yetmiyor” diye de düşünmeyin. Her bebeğin ihtiyacına göre süt üretir memeler. Bir fabrika gibi düşünün. Ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok karşılığını alır üretim yaparsınız. Emzirme için de bir saat koymayın. Yani yok 2 saatte bir yok 3 saatte bir emzirin gibi laflara kulağınızı tıkayın. Bebeğiniz ne zaman emmek isterse verin. Çünkü onlar sadece acıktığı zaman emmek istemez. Bazen sizin kokunuz, göğsünüzde olmak da ona iyi gelir.

Yenidoğan zorlukları59e26bce-3448-4314-a2d8-73b211775a12

Emzirmek hele ki ilk kez anne olan bir kadın için oldukça zordur. Bebeği nasıl tutacağını bilemez, emzirirken doyup doymadığından ya da ne zaman emmek istediğinden emin olamaz. En zorunu da meme ucu büyük ya da meme ucu düz veya içe dönük olan anneler yaşar.
Öyle ki; sırf bu sebeplerden bile emzirmeyi bırakan anneler oluyor. Halbuki meme ucu çıkık olmayan annelerin işi büyük olanlara göre daha kolay. Çünkü piyasada meme ucu çıkarıcı pek çok alet, silikon uç veya şeffaf meme ucu kalıbı bulabilirsiniz.
Hepsiyle de bebeğinizi rahatlıkla emzirebilirsiniz.
Bu sorunun dışında göğüslerinizin çok şiş ve sancılı olması da cabası. Şöyle ki: yeni doğan bir bebeğin çene kasları henüz çok gelişmediği için çok fazla ememez. Genelde sadece bir memeyi emip uykuya dalarlar. Diğer meme ise boşalmadığı için iyice şişer, sancı yapmaya başlar. Hep böyle devam ederse de süt ateşi ile karşılaşabilirsiniz.
Peki nedir süt ateşi?
Anne bebeği yeterince emziremezse, memede süt birikir ve meme dokusunda bir sertlik oluşur. Bunun sonucunda da önce titreme başlar, ardından ateşiniz yükselir. Buna da süt ateşi denir.
Bu tablo ile karşılaşmak istemiyorsanız düzenli olarak en azından bebeğiniz her iki memenizi de boşaltmaya başlayana kadar sağmalısınız.
Diyelim ki bebek bir memeyi emdi ve uyudu. Zaten dolu olan göğsünüz, bebeğiniz uyanana kadar daha da dolacak. Bunu beklemek yerine sağarsanız hem siz acı çekmemiş olursunuz, hem süt ateşi riskiniz azalmış olur hem de bir yandan süt depolayabilirsiniz.

Greve engel olabilirsiniz

Emzirmenin bir döneminde de bebekler nedendir bilinmez meme grevine girer. Ne yaparsanız yapın bir türlü emziremezsiniz. Resmen memeyi görünce canavar görmüş gibi olur hemen ağlamaya başlar. Emse bile en fazla 5 dakika sonra ağlayarak memeyi bırakır.
Siz bunda da pes etmeyin. Önce kafasını dağıtın sonra yeniden verin memeyi. Doyduğuna emin olana kadar da devam edin. Çünkü bu tarz durumlarda da anneler “eyvah emmiyor” diyerek ya mama vermeye ya sağdığı sütü içirmeye kalkıyor. Halbuki dişinizi biraz sıksanız en fazla 1 hafta sonra her şey yoluna girmiş olacak.
Emziren annenin başına gelebilecek bir başka sorun da sütünün azaldığını düşünmesi.
İkinci aydan sonra öyle ilk baştaki gibi dolu dolu memeler beklemeyin. Çünkü 66b3de17gw1es5vn1p9ymj20qq0iqwhsbebeğiniz artık memeyi terbiye ettiği için memeleriniz daha yumuşak olacak. Bu yumuşaklık da sizde psikolojik olarak “memem dolmuyor, demek ki sütüm azalıyor” düşüncesine yol açacak.
Kesinlikle yanlış bir yorum. Sütünüz azalmıyor aksine bebeğiniz büyüyüp daha çok emdikçe çoğalıyor. Bunu meme ucunuzu elinizle sıkarak da görebilirsiniz.
Editör notu: EMZİRMEK GİBİSİ YOK, BOL BOL EMZİRİN :)