Güzel bir cildin tohumlarını atın

Dünyanın önde gelen kozmetik markalarından AVON, bugün Çırağan Sarayı’nda yeni serisi AVON Nutra Effects’i tanıttı. AVON Pazarlama Müdürü Tuğçe Erbuğ Akman ve Dermatolog Dr. Tuba İşeri’nin anlattığı cildimize pek çok faydası varmış. Doğal güzelliğin sırrını öğrenmek için araştırmalar yaptıklarını anlatan İşeri bakın neler söyledi; “Chia, Omega-3 yağ asitleri, karbonhidratlar, protein, lif, kalsiyum ve antioksidanlar içeriyor. Chia hidrofiliktir yani suyu seven bir tohumdur. Kendi ağırlığından tam 12 kat daha fazla su emebiliyor. Bu yüzden cilt nemini korumak için ideal. Hem de cildi katman katman nemlendiriyor. Nar ise yaşlanma belirtilerini önlemeye ve tersine çevirmeye yardım eden önemli bir antioksidan kaynağıdır. Nar içerenutra1n ürünler, düzenli kullanıldığında daha genç bir cilt görünümü için cildin destek yapılarını, kolajen ve elastini güçlendiriyor. İçinde 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde saklayan bu tohumlar adeta genç kalmanın formülü diyebiliriz. Beyaz cennet çiçeğinde bulunan renkli tohum da renk bozukluklarına ve eşit olmayan cilt tonuna yol açan pigmantasyonu azaltmaya yardım ediyor.”

Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar

Dermatolog Tuba İşeri, Türkiye’de kadınların cilt bakımı konusundaki hatalarını şöyle özetliyor:
– Yağlı cilde sahip olan kadınlar, nemlendirici kullanmalarına gerek olmadığını düşünüyor. Oysa cilt yıkandıktan sonra kurur ve nemlendirmezseniz normalden daha fazla yağ salgılar. Bu da daha fazla gözenek, siyah nokta ve sivilce oluşumuna yol açar.
– Türk kadının cilt tipi ağırlıklı olarak karma. Karma cilde yoğun nemlendirici kullanıyorlar. Aslında karma, normal, kuru cilt fark etmez; cilt tipine uygun olmayan yoğun nemlendiricilerin kullanılması akne oluşumuna neden oluyor.
– Cilt temizliği için genelde sabun kullanılıyor. Sabunla yıkamak, alkali olduğu için gözenekleri tıkar, kuruma yapar ve kalıntı bırakır.
– Cildi nemlendirmek için sabah ve akşam aynı ürün kullanılıyor. Ancak gece ve gündüz kremlerinin cilt üzerine etkileri farklıdır. Gündüz kremleri güneş ışınlarından ve çevresel dış etkenlerden cildi korur. Gece kremleri ise hücre yenilenmesini desteklemek için enerji verir.
– Cildi günde bir kez temizlemenin yeterli olduğu düşünülüyor. Oysa günde iki kere temizlenmeli. Her sabah gece boyunca oluşan sebum ve birikimleri ciltten arındırmak lazım. Böylelikle kullanılacak gündüz kreminin etkisi artar. Akşamları ise hem makyajı temizlemek hem de gün boyu ciltte biriken kir ve tozları arındırmak gerekir.