_DSC0152

Vovi Çanta’nın sahibi : İPEK UTLU

Çantanız sizin kartvizitinizdir!

Ben gazeteciydim, o kurumsal iletişim direktörü… Birlikte güzel işlere de imza attık ama hayat bizi öyle yerlere getirdi ki, o da ben de kendi işlerimizin patronu olduk… Bahsettiğim kişi İpek Utlu… Vovi adında bir markası var artık ve çok şık, bir o kadar da kaliteli çantalar hazırlıyor. Tabii bu noktalara kolay gelmedi… İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu olan İpek, iş hayatında hep marka yönetimi alanında görev aldı. Ajans ve reklam veren tarafında büyük şirketlerle çalıştı. Son 10 yılda da moda perakendesinde önemli markaları ve iletişim ekiplerini yönetti. Gelin İpek’in hikayesine ortak olun…

Tasarıma olan merakın nereden geliyor?
Tasarım, moda sektöründe çalışmaya başladıktan sonra hep hayatımın içinde oldu. Modanın tüketilen, yenilenen ve yine tüketilen döngüsü içinde, marka yöneten her profesyonel kadar benim de tasarıma ilgim vardı. Ancak iş kendi markamı yaratmaya geldiğinde; taşıyan kişinin karakterini yansıttığına çok inandığım bir aksesuar olan çanta üzerine yoğunlaşmaya karar verdim.

Vovi’yi kurma fikri nasıl ortaya çıktı?Başlıksız-1 kopya
Çanta markası yaratmaya karar verdikten sonra, pazarı daha farklı bir gözle inceledim. Tüketicinin mağazalarda suni malzemelerden yapılmış çantalara verdikleri fiyatlara, gerçek deriden ve kaliteli işçilikle çantaların yapılabilme koşullarına baktım. Ve gördüm ki, mağazalardaki çanta fiyatlarının yüksek olmasının, ürün kalitesinden çok, mağaza giderlerinin ürüne yansıtılmasıyla ilgisi var. Böylece Vovi’nin satış stratejisinin online olmasının rasyoneli şekillendi. Evet gerçek deriden ve çok kaliteli bir işçilikle trendy çantalar yapıp, mağazalardaki suni deri çantaların fiyatlarının bile altında akıllı fiyatlarla, online olarak tüketiciyle buluşturabiliyordum. Ve düğmeye bastım…

Neden Vovi?
Benim için çok anlamlı çünkü çocukluk kahramanımın adı. Bir marka adı olarak benden sonra da yaşamasını arzu ediyorum.

Koleksiyondan bahseder misin?
Sonbahar-Kış koleksiyonu Vovi’nin tüketiciyle buluşan ilk koleksiyonu. Omuz çantaları, clutchlar, sırt çantaları, çapraz çantalar, bilek çantaları ve yenilikçi bir yaklaşımla çift yüzlü kullanılabilen çantalarla hazırladık ilk koleksiyonumuzu.

Çantalarda neler öne çıkıyor?
Sezon renkleri olan bordo, lacivert ve tonları; zamansız renler siyah, ekru ve taba, koleksiyona hakim olan renkler. Yılan, kroko, deve kuşu baskılı deriler yoğun kullanıldı. Elbette düz ve yalın tercihler için de çantalar ürettik. Püskül ve zincir altın çağını yaşıyor bu sezon. Vovi koleksiyonunda da bolca var. Sırt çantaları çok beğenildi. Vovi’den sırt çantası alanların çanta için yolda durdurulduğunu duyunca hem şaşırdım hem de çok mutlu oldum. Sezon trendlerini dikkate almak önemliydi elbette. Ancak bir deri çantanın yatırım olduğunu düşünecek olursak, gardıroplarına kaliteli bir parçayla yatırım yapmak isteyen çanta tutkunları için, koleksiyonda zamansız parçalar da var._DSC0835_440 - Copy

Vovi (4) - CopyDaha çok kimlere hitap ediyorsun?
Vovi’nin sloganındaki gibi çantasını kartviziti olarak gören, deri çanta kullanmanın ayrıcalıklı hissini bilen ama mağazalardaki kadar çok para ödemeden akıllı fiyatlara sahip olmak isteyen, kendi tarzını yaratmış şık, şehirli hanımlar.

Fiyatlardan da bahseder misin?
Vovi’nin akıllı fiyatları var. Örneğin yılan baskı siyah gece çantası 225 TL.
Çift yönlü kullanılabilen çantalarda akıllı fiyatlar daha da öne çıkıyor. Ekru ve siyah iki tarafı kullanılabilen çantalar 425 TL. Üstelik içinden bir sürpriz çanta daha çıkıyor.
Püsküllü siyah deri çanta fenomen oldu diyebilirim. Çünkü hem elde, hem de uzun sapıyla çapraz olarak kullanılabiliyor. Muadilleri 4 haneli rakamlar taşırken, bizde 525 TL.